В петък за 16-и път в историята на Купата на Англия ще се изправят Арсенал и Манчестър Юнайтед. Двата тима са рекордьори по трофеи от надпреварата, като „артилеристите“ я печелят 13 пъти турнира, а „червените дяволи“ имат един трофей по-малко. Първият сблъсък за ФА къп между двата тима е през 1906 г. и е отново в четвъртия кръг. Арсенал печели като гост с 3:2 и се класира за полуфиналите, където губи от Нюкасъл с 0:2. Следващият сблъсък е на „Хайбъри“ през 1937 г. и домакините постигат най-изразителната победа между двата тима в Купата на Англия, като печели с 5:0. През 1979 г. двата тима за първи път играят на финал в турнира. Пред 99 хиляди зрители на „Уембли“ Арсенал печели с 3:2 в един от най-запомнящите се финали за Купата на Англия. На полувремето „артилеристите“ водят с 2:0 след голове на Брайън Талбот и Франк Стейпълтън. Те се виждат вече с трофея, но за три минути между 86-тата и 88-тата минута Гордън Маккуин и Сами Макилрой изравняват за Юнайтед. Обаче още в следващата атака Алън Съндърланд бележи трети гол за Арсенал, носи инфарктната победа и моментално влиза в митологията на „артилеристите“. Едни от най-паметните мачове между двата тима са през 1999 година в полуфинала на „Вила Парк“. Първата среща завършва 0:0 и се налага преиграване три дни по-късно. Тогава Дейвид Бекъм бележи гол от над 25 метра и дава преднина за тима на Алекс Фъргюсън. Второто полувреме Арсенал натиска и също с далечен удар Денис Бергкамп изравнява. 15 минути преди края на редовното време Рой Кийн получава червен картон за грубо влизане срещу Марк Овермарс. В 90-тата минута Рей Парлър е спънат в наказателното поле и съдията отсъжда дузпа. Ударът на Бергкамп обаче е спасен от Петер Шмайхел. В 109-тата минута Райън Гигс пресича топката в половина на Юнайтед и след знаменит рейд през цялата защита на „артилеристите“ носи сладката победа на Юнайтед. Този сезон „червените дяволи“ постигат требъл, като печелят Шампионската лига, Висшата лига и Купата на Англия. Във втория финал между двата тима за този турнир победител отново е Арсенал. През 2005 г. в Кардиф, след като не успяват да си вкарат гол, следва изпълнение на дузпи. Пол Скоулс пропуска втората дузпа, докато „артилеристите“ са безгрешни и печелят трофея.

11.04.1999. полуфинал „Вила Парк“ Манчестър Юн – Арсенал 0:0

14.04.1999. преиграване „Вила Парк“ Манчестър Юн – Арсенал 2:1 (след прод.)

15.02.2003. 5 кръг „Олд Трафорд“ Манчестър Юн – Арсенал 0:2

03.04.2004. полуфинал „Вила Парк“ Манчестър Юн – Арсенал 1:0

21.05.2005. финал „Милениъм стейдиъм“ Манчестър Юн – Арсенал 0:0 4:5 (след дузпи)

16.02.2008. 5 кръг „Олд Трафорд“ Манчестър Юн – Арсенал 4:0

12.03.2011. 6 кръг „Олд Трафорд“ Манчестър Юн – Арсенал 2:0

09.03.2015. 6 кръг „Олд Трафорд“ Манчестър Юн – Арсенал 1:2

Баланс: 15 мача, 6 победи за Арсенал, 7 победи за Манчестър Юн, 2 равенства, голова разлика 19:19