Футбол без зрители е доста странно преживяване, което отнема от страстта на „великата игра“, но то не е нещо необичайно, дори за едни от най-подкрепяните отбори, каквито са английските. Днес Астън Вила гостува на един от най-негостоприемните стадиони с една от най-фанатичните публики, тази на Нюкасъл Юнайтед, като за съжаление стадион Сейнт Джеймсис парк ще бъде празен. Въпреки, че е трудно да се наблюдава футбол без привърженици, това не новост за „виланите“, които имат традиция в това отношение. На 15 септември 1982 година като действащ европейски шампион Вила приема турския Бешикташ при закрити врата, като причината е наказание на УЕФА.

Вила парк в онзи следобед на 15 септември 1982 година

В предходния сезон по време на полуфинала реванш за КЕШ срещу Андерлехт в Брюксел се стига до бой между феновете на домакините и набиращите сила по това време английски хулигани, каквито има и сред феновете на клуба от Бирмингам. Вила бие с 1:0 и стига до финала, който впоследствие печели със същия резултат срещу Байерн, а заради изстъпленията в белгийската столица местната полиция арестува 27, а 20 са ранени. Самият мач е прекратен за 7 минути, когато фен нахлува на терена при една атака на Кенет Ларсен от домакините. Андерлехт пуска жалба до УЕФА, като иска преиграване на мача и дори изхвърляне на английския тим. В крайна сметка централата налага само глоба на Вила в размер на 14,500 паунда и наказание от един мач на закрити врати.

Така Астън Вила приема Бешикташ без фенове, но не среща проблеми срещу турския шампион и печели с 3:1.

„Щях да бъда по-загрижен, ако мачът бе срещу Ювентус, защото в подобен двубой феновете биха ни вдигнали при нужда“„ казва тогава мениджърът на Вила Тони Бартън.

Двубоят е от 14,30 местно време в сряда, а на самият стадион има около 250 човека, като 70 от тях са журналисти. Стюардите са 15, има и няколко полицая. Няколко фена се опитват да гледат мача от дървета на близкия хълм през процеп на една от трибуните на стадиона.

Липсата на атмосфера не е проблем за домакините и те повеждат още в 6-ата минута с гол на Питър Уит, който носи победата над Байерн в Ротердам. След това Тони Морли се разписва 2 пъти до почивката и на практика решава всичко.

Питър Уит

През второто полувреме Вила сваля оборотите и Мехмет Екшъ бележи за Бешикташ, като това е първия гол, който бирмингамци получават от 590 минути игра, а реваншът в Истанбул завършва 0:0.

Уест Хем също е играл при празни трибуни за КНК срещу Кастиля през 1980 година.