Уикъмб Уондърърс е английски професионален футболeн клуб със седалище в град Уикъмб, област Бъкингамшир. Отборът се състезава в Чемпиъншип тази година за първи път в 133-годишната си история. Те играят домакинските си мачове на „Адамс Парк“, разположен в западните покрайнини на Уикъмб, като се преместиха след 95 години от „Лоукс Парк“ през 1990 г. Стадионът е кръстен „Адамс Парк“ в чест на благодетеля и бившия капитан Франк Адамс и в момента има капацитет от 9 448 зрители с четири трибуни.

„Адамс Парк“

Клубът традиционно играе с фланелки на карета на морско синьо и бледо синьо. Прякорите на клуба са „сините“ или „тапицерите“. Отборът е основан през 1887 година и до 1993 година е с изцяло аматьорски статут. Като клуб извън лигата, Слоу Таун се смяташе за най-яростния местен съперник на Уикъмб. Съперничество с по-далечния Колчестър Юнайтед също е дерби, поради факта че двата клуба, редовно се борят, за да спечелят промоция във Футболната лига до началото на 90-те.

Откакто станаха клуб във Футболната лига, Уикъмб изградиха съперничество главно с близки съседи като Оксфорд Юнайтед, Милтън Кийнс Донс, Лутън Таун, Рединг и Уотфорд. Отборът има полуфинал за ФА Къп през 2001 година срещу Ливърпул, игран на „Вила Парк“, като до този мач те отстраняват Лестър, Уулвърхямптън и Уимбълдън. Четвъртодивизионният Уикъмб шокира Тотнъм, повеждайки с 1:0 на „Уайт Харт Лейн“ в мача от четвъртия кръг на ФА Къп през 2017 година. През 2016 година отново за ФА Къп в третия кръг удържат 1-1 на своя стадион срещу Астън Вила и играят преиграване,което губят с 0-2. През 1991 година побеждават Кидърмистър на стадион“ Уембли“за полупрофесионалния трофей ФА Трофи, същото повтарят и срещу Рънкорн Таун две години по-късно,като победата този път е с 4-1. За Купата на Лигата имат полуфинал срещу Челси,с които завършват 1-1 и 0-4 през сезон 2006-2007 година.

Гарет Ейнсуърт е наставник на Уикъмб, който е и бивш полузащитник с над 120 мача за “тапицерите” и продължава да е най-дълго задържалия се треньор на който и да е отбор в първите четири дивизии в Англия със своите над 8 години начело на най-новия участник в Чемпиъншип. Играл е за Блякбърн, Престън Норт Енд, Порт Вейл, Уимбълдън, КПР. Избраниците на Гарет Ейнсуърт бяха определяни за фаворити за изпадане от Лига 1 преди началото на сезона, като преди първия си мач имаха записани само 9  играча, но успяха да реализират мечтата си с успех над тима от Оксфорд. На „Уембли“ в Лондон Антъни Стюарт даде преднина на Уикъмб още в 9-та минута, но Мак Сайкс изравни резултата 12 минути след почивката. Решаващия гол отбеляза капитанът на Уикъмб Джо Джейкъбсън от дузпа в 79-та минута. Известни мениджъри тук са били Джон Грегъри, Мартин О“Нийл при когото постигат едни от най-големите си успех, както и Пол Ламбърт.

Най-атрактивен техен играч e емблематичният нападател Адебайо Акинфенва – Звяра, който в интервюто си след финала поиска да получи поздравления лично от мениджъра на Ливърпул Юрген Клоп и германецът не го разочарова, като малко по-късно му изпрати видео съобщение на телефона. Акинфенва е привърженик на Ливърпул и дори им вкарва гол в един двубой за ФА къп с екипа на АФК Уимбълдъсн, преди Стивън Джерард да донесе нормалния успех за „червените“. Нападателят тежи цели 102 килограма,но това не му пречи да бележи голове за отбора. Играл е за уелския Бари Таун, става шампион с тях и играе Евротурнирите. В първия т квалификационен кръг те се изправят срещу Вардар (Скопие). След това играе за Бостън Юнайтед, Лейтън Ориънт и Донкастър Роувърс, преди да премине в Суонзи. „Звярът“ е с основна заслуга за спечеления Трофей на Футболната лига (турнир на отборите извън Висшата Лига и Чемпиъншип), където Суонзи побеждава Карлайл с 2:1, а Големият Байо се превръща в герой за уелсци в 81-та минута, когато отбелязва решителния гол във финала. Но в финала за влизане във Висшата Лига, той се „отличава“ с два пропуска и пропусната дузпа срещу Барнзли.