O-Zone – Dragostea Din Tei. Activ – Doar Cu Tine. Activ – Visez. Morandi – Love Me. Akcent – Kylie. Yarabi – Yarabi. Yarabi – I Amar. Ella – Surrender. Fly Project – Mandala. Alex Mica – Dalinda. Alex Mica – Dora Dora.

Всички тези имена са изпълнители и заглавия на румънски парчета. Тотални хитове. Те нямат кой знае каква музикална стойност, но са разтоварващи и танцувални. Предназначени са да забавляват, както и да разпалят страстите.

През пролетта на 2006 година румънската поп-денс музика беше във вихъра си. Така както походът на Стяуа Букурещ в Купата на УЕФА. Тимът, собственост на скандалния бизнесмен Джиджи Бекали, бе само на няколко минути от възможността да играе финал в турнира. Когато един мъж с гола глава на име Масимо Макароне ги лиши от този шанс, донасяйки различни емоции – разочарование за румънците и еуфория за англичаните….

Мидълзбро е английски професионален футболен клуб, основан през 1876 година. Същата, в която в България избухва Априлското въстание и загива великият революционер и поет Христо Ботев. Отборът играе домакинските си мачове на стадион Ривърсайд. Градът е разположен в Североизточна Англия и има население от около 140 хиляди души.

Участието във финала за Купата на футболната асоциация винаги е бил вълнуващ момент за един отбор. Особено ако това се случва за първи път в повече от един век история за даден клуб. През 1997 година Челси и Мидълзбро се изправят един срещу друг във финала на ФА Къп на Уембли. Воденият от играещия треньор Браян Робсън Мидълзбро е особено мотивиран да спечели първи официален трофей в своята история.

Две години по-рано – през сезон 94/95 Мидълзбро печели тогавашната Дивизия 1 (понастоящем Чепмиъншип) – второто ниво на английския футбол. Това се случва за четвърти път откакто клубът е създаден, но спечеленият трофей разбира се е неофициален. Моментът е особен за Мидълзбро. Само месец по-рано тимът е на броени минути от спечелването на Купата на Лигата. Както писах в предния материал за Лестър Сити обаче, Емил Хески изравнява малко преди края на продълженията, а в преиграването „лисиците“ печелят купата след победен гол на Стивън Клеридж, отново след продължения.

Седмица преди финала на Уембли срещу Челси Мидълзбро изпада. Победа в гостуването на Лийдс Юнайтед ще донесе на „червените“ оцеляване във Висшата лига. Тимът обаче завършва 1-1 и по този начин претърпява още едно разочарование.

Този финал на Уембли е последният шанс сезонът за Мидълзбро да завърши подобаващо. Началото на двубоя е дадено като Мидълзбро владее топката в центъра на терена и я изнася в половината на съперника. Там обаче я губи и Роберто Ди Матео я овладява от центъра. Той напредва и с мощен шут от извън наказателното поле наказва стража на „червените“. Изминали са малко повече от 40 секунди от началото на мача и Челси вече води с 1-0. Мидълзбро се хвърля да атакува, но не успява да стигне до гол. В края на срещата Еди Нютън вкарва втори гол и Челси печели ФА Къп след победа с 2-0. Сезонът се превръща в пълно разочарование за Мидълзбро – изпадане от Висшата лига и два загубени финала. Впрочем, благодарение на този успех, година по-късно Челси печели Купа на носителите на национални купи, но това е друга история….

На следващия сезон Мидълзбро успява да се завърне в първото ниво на английския футбол. Парадоксално или не, тимът отново достига финал за Купата на Лигата. И отново съпреник е Челси. Мачът стига до продължения, но още веднъж съдбата не е благосклонна към Мидълзбро и тимът от Ривърсайд губи с 0-2 с голове на Франк Синклеър и Роберто Ди Матео.

През следващите няколко сезона Мидълзбро се установява във Висшата лига, но се представя посредствено. Отборът не изпада, но също така е и далеч от участие в евротурнирите. С изключение на полуфинала за ФА Къп през сезон 2001/2002, Мидълзбро не блести особено.

Декември 2005 година. Мидълзбро е домакин на българския отбор Литекс Ловеч в мач от груповата фаза на турнира за Купата на УЕФА. И двата отбора вече са си осигурили място на елиминациите напролет и мачът е по-скоро за престиж. Българският отбор удържа нулевото равенство до самия край на двубоя, когато мъжът с голата глава отново се намесва решително. Масимо Макароне вкарва два гола и Мидълзбро печели мача с 2-0 на Ривърсайд. Английският тим се класира първи в групата и предстои да срещне Щутгарт на 1/16-финал.

Май 2005 година. Манчестър Сити е домакин на Мидълзбро в последния кръг на сезона. Боро се нуждае от равенство за да си осигури участие в Купата на УЕФА за следващия сезон. Победа за „гражданите“ ще ги класира в турнира. Това е пряк мач за участие в евротурнирите! Джими Флойд Хаселбанк открива резултата за Боро от пряк свободен удар през първото полувреме, но в началото на втората част Кики Мусампа възстановява равенството. И двата отбора правят атаки, но те са неуспешни. Домакините са отчаяни до такава степен, че се налага вратарят Дейвид Джеймс да заиграе като нападател. И в добавеното от главния съдия време, той си печели дузпа. Наказателният удар е меко казано нереален, защото на повторенията се вижда, че именно Джеймс извършва нарушение срещу бранителя на Боро. Решението обаче е взето и не подлежи на обсъждане. Роби Фаулър застава зад топката. Участието в евротурнирите ще се реши от една дузпа в последната минута. Роби Фаулър срещу Марк Шварцер. Кой ще надделее?

Сезон 2003/2004 в Англия ще бъде запомнен с блестящата серия на Арсенал. Тимът, воден от Арсен Венгер, остава непобеден през целия сезон в първенството. 38 мача, 26 победи, 12 равенства и нито една загуба! Постижението е грандиозно, защото нито един друг отбор, откакто е създаден Премиърлийг, не записва подобен рекорд. Манчестър Юнайтед на Сър Алекс Фъргюсън, Челси на Мауриньо, Манчестър Сити на Гуардиола и дори Ливърпул на Юрген Клоп. Всички тези отбори доминират, но всеки един от тях записва поне по една загуба в рамките на сезона.

Титлата от Висшата лига през сезон 2003/2004 обаче остава единственият трофей за Арсенал през тази кампания. Въпреки че остава непобеден в шампионата, отборът все пак записва общо пет загуби във всички турнири. И две от тях са именно от Мидълзбро в турнира за Купата на Лигата.

Арсенал разбива Мидълзбро на два пъти в първенството. На полуфиналите за Карлинг Къп обаче коравият тим на Боро печели на два пъти – с 1-0 на Хайбъри и 2-1 на Ривърсайд. Така „червените“ достигат още един финал за купа . Това е поредна възможност за тях да спечелят първи официален трофей в своята история. Съперник на финала в Кардиф е Болтън.

Мидълзбро стига до финала изключително трудно, като всеки един мач по пътя към Милениъм Стейдийм изисва огромни усилия. Победа срещу Брайтън у дома с 1-0 след продължения в първия кръг. Победа срещу Уигън като гост с 2-1 във втория. На осминафинал победа срещу Евертън с дузпи на Ривърсайд и отново дузпи срещу Тотнъм като гост на четвъртфинала. Австралийският страж на Боро Марк Шварцер се превръща в герой.

Финалът срещу Болтън започва ударно. Още във втората минута камеринският нападател Жозеф-Дезире Жоб открива резултата. В седмата минута бившият шампион по джудо Будевайн Зенден прави резултата 2-0 от дузпа. Болтън връща едно попадение чрез Кевин Дейвис, но това не се оказва достатъчно. По този начин Мидълзбро печели първи официален трофей в своята история от основаването си през 1876 година! Датата е 29 февруари 2004 година.

Австралийският вратар Марк Шварцер. Какво е чувството, когато всички надежди на хиляди фенове за възложени върху раменете на един човек? 2005 година беше силна за Марк Шварцер. Уругвайците щяха да разберат това през ноември, когато вратарят класира националния отбор на Австралия за първи път на световно първенство от 31 години насам!

През май 2005 година обаче срещу него беше Роби Фаулър. Вратарят се приближава към нападателя, за да покаже на съдията, че топката не е върху точката за изпълнение на дузпа. Психологическите игри са налице. Нима една несправедлива дузпа в последната минута ще лиши Мидълзбро от участие в евротурнирите? В моментите, в които човек е притиснат до стената, е склонен за извади най-качественото от себе си. Всичко или нищо. Да се движиш по ръба и да надскочиш собствените си граници. Марк Шварцер спасява дузпата. Нападателят бие в левия ъгъл на вратаря. Стражът се хвърля непоколебимо и хваща топката. Мидълзбро ще играе за Купата на УЕФА! Стив МкКларън успява да изведе Боро до участие в Европа за втора поредна година. И ако предният сезон тимът е спечелил Купата на Лигата, то през 2005 година Мидълзбро завършва на рекордното за клуба седмо място в шампионата.

Походът на Боро обаче не спира дотук. През пролетта на 2006 година е отстранен Щутгарт. Мидълзбро печели с 2-1 в Германия и след минимална загуба с 0-1 в Англия продължава напред след повече голове на чужд терен. Същото се повтаря и с Рома на осминафинала. Гол на нигериеца Якубо Айегбени от дузпа носи минимална победа за Боро на Ривърсайд. Загубата с 1-2 в Рим се оказва достатъчна и англичаните подобряват миналогодишното си постижение. Година по-рано Мидълзбро отпада на осминафинал от Спортинг Лисабон след здрава битка.

Следва четвъртфинал с Базел. 2-0 за швейцарците в първия мач и изглежда сякаш пътят на „червените“ ще бъде дотук. Сериозният, упорит и професионално работещ швейцарски тим изглежда фаворит. Още повече след като повежда с 1-0 на Ривърсайд. Марк Видука изравнява резултата през първата част, а в началото на второто полувреме отбелязва и още един гол. Мидълзбро води с 2-1, но са необходими още два гола. 10 минути преди края на мача Хаселбанк отбелязва още едно попадение с красив шут от извън наказателното поле и точно тогава отново се намесва мъжът с голата глава.

Масимо Макароне влиза като резерва с надеждата Боро да се класира напред. В 90-та минута топката е изсипана в наказателното поле и свалена с гърди към Хаселбанк, който подава на Фабио Рочембак. Бразилецът стреля, но националният вратар на Швейцария Паскал Цюбербюлер избива топката. Кълбото обаче попада в краката на Масимо Макароне, който нахлува отдясно и пронизва вратата на Базел. Следват луди празненства. Мидълзбро е на полуфинал!

Съперник на англичаните за място на финала е силният румънски тим Стяуа Букурещ. Стяуа, който по пътя си е елиминирал силни отбори като Хееренвеен, Бетис и градския си съперник Рапид. Това е сезон, в който румънският футбол наистина прогресира. Николае Дика отбелязва единственото попадение в първата среща в Букурещ. Мидълзбро отново изостава.

Ситуацията на Ривърсайд за пореден път се изостря. Дика открива резултата за гостите, а малко след това централният защитник Дорин Гоян (за кратък период част от Рейнджърс по-късно!) прави резултата 0-2. Боро отново трябва да вкара 4 гола….

Англичаните не се отчайват. Те няма какво да губят пред собствена публика на Ривърсайд. До края на полувремето Масимо Макароне връща едно попадение. През втората част Марк Видука и Крис Ригът правят обрат в полза на Боро. „Червените“ обаче се нуждаят от още един гол.

В 89-та минута Мидълзбро продължава да осъществява натиск, изполдвайки центрирания в наказателното поле. Защитата на Стяуа греши и топката попада в краката на Стюърт Даунинг отляво. Той напредва и центрира топката на далечната греда. Там е Масимо Макароне. Мъжът с голата глава засича кълбото и отбелязва. Еуфорията е пълна. 4-2!

Нападателят със странното име потапя в сълзи половин Букурещ и донася злорадство на другата половина – съперниците на Стяуа. На Ривърсайд обаче полюсът на емоциите е друг. Еуфория и екстаз. Поредната луда нощ. Мидълзбро пише история!

Скромният английски тим играе финал за Купата на УЕФА срещу Севиля в Айндховен. „Андалусийците“ разбиват Боро с 4-0. Головете са на Луиш Фабиано, два на Енцо Мареска и един на Фреди Кануте. Но дали резултатът щеше да е толкова убедителен ако Марк Видука не беше пропуснал сам срещу вратаря при 1-0? Дали финалът нямаше да отиде в друга посока? Няма как да разберем. Този финал обаче слага началото на поредицата от европейски успехи на Севиля. Към този момент те вече имат 6 купи, превръщайки се еднолично в най-успешния отбор в турнира за Купата на УЕФА, чието име вече е Лига Европа.

Мидълзбро все пак е скромен тим. Моменти като тези остават в историята. Те обаче няма как да се случват по-често. Отборът е среден, градът е среден и не е особено привлекателна дестинация. Просто не блести. Затова и отборът няма как да бъде толкова постоянен оттук нататък.

На другия ден мениджърът Стив МкКларън напуска поста, за да поеме националният отбор на Англия. Амбициозна задача, в която той се проваля. Гарет Саутгейт застава начело на тима и води отбора в продължение на три години.

През 2009 година Мидълзбро изпада от Висшата лига. През 2016 година се завръща, но само за един сезон и отново изпада. Последният сезон Мидълзбро завърши в средата на таблицата в Чемпиъншип. Много мениджъри и много играчи се смениха оттогава досега. Тимът обаче не може да си върне големите успехи.

Ясно е, че славните времена за този скромен клуб са отминали. Така както румънските поп-денс хитове отпреди 15 години. Мидълзбро е One-Hit Wonder. Чудо за един ден.

Славните мигове за Мидълзбро остават в миналото, за да топлят сърцата на техните фенове, но също така и на неутралните фенове, които обичат футбола. Защото поредицата от чудеса и луди моменти не е случайна. Мидълзбро е един посредствен отбор към настоящия момент. Никой обаче няма да забрави спечелването на Купата на Лигата, спасената дузпа от Марк Шварцер, както и головете на Масимо Макароне. Мъжът с голата глава, който разплака Европа!